3.5 שנים לאחר השקת המצלמה Z6II ניקון משיקה רשמית את מצלמת המירורלס המתקדמת ביותר של החברה בסגנון היברידי עם רזולוציה מדהימה ויכולות וידאו מרשימות במיוחד.

המצלמה כוללת בתוכה פיצ'רים ויכולות מתקדמות כמו בניקון Z9 וב- Z8 ובנוסף גם פיצ'רים שעדיין לא קיימים במצלמת דגל של החברה ה- Z9.

ההשקה מגיעה לאחר 6 שנים שניקון מדשדשת בתחום המצלמות ההיברידיות, מה שככל הנראה יגרום לחברות המתחרות להשיק מצלמות חדשות בהקדם, במיוחד לאחר שניקון העלתה את רמת הביצועים של המצלמה שלה והגבירה את התחרות בפער עצום.

מבט על המצלמה:

מצלמת ניקון Z6III תמונה מספר 1

מצלמת ניקון Z6III תמונה מספר 2

מצלמת ניקון Z6III תמונה מספר 3

מצלמת ניקון Z6III תמונה מספר 4

מצלמת ניקון Z6III תמונה מספר 5

להלן המפרט הטכני של המצלמה:

מפרט ניקון Z6III
תאריך השקה: 17/06/2024
סוג מצלמה: מירורלס
תושבת לעדשה: ניקון Z
סוג חיישן: CMOS מוערם חלקית
גודל חיישן: פול פריים
רזולוציית חיישן: 24.5 מגה פיקסל
גודל חיישן: 35.9x23.9 מילימטר
רזולוציה מקסימלית: 6048x4032
מקסימום עומק צבע בתמונות: 14 ביט
מייצב תמונה: יש, עד 8 סטופים
תריס הגנה על החיישן: ללא
מעבד תמונה: EXPEED 7
פלאש מובנה: ללא
מהירות סינכרון פלאש: 1/200
סוג זכרון: 2 חריצים, CFe/XQD + SD UHS II
רגישות חיישן (ISO): 100 עד 64,000
רגישות חיישן מורחבת (ISO): 50 עד 204,800
מהירות תריס מכני: 1/8000 עד 900 שניות
מהירות תריס אלקטרוני: 1/16000 עד 900 שניות
מהירות צילום רציף בתריס מכני: 14 תמונות לשניה
מהירות צילום רציף בתריס אלקטרוני: 20 תמונות לשניה
נקודות מיקוד אוטומטי: 299, זיהוי פאזה
רגישות לאור נמוך: -10 עד +19 EV
דחיסת וידאו: NEV/MOV/MP4
רזולוציית וידאו מקסימלית: 6048x3402 עם 60P
הקלטה חיצונית (HDMI): יש
הקלטת וידאו RAW: יש, דרך HDMI
מגבלת זמן הקלטה: 125 דקות
גודל מסך: 3.2 אינץ'
רזולוציית מסך: 2,100,000 פיקסלים
מסך מגע: יש
מסך מתכוונן: מפרקי
רזולוציית עינית: 5,760,000 פיקסלים
GPS מובנה: נתמך, בחיבור אפליקציה
תמיכה בבלוטוס ו- ווייפיי: יש
סוללה: EN-EL15C עם 2,280 מילי אמפר
חיי סוללה: 410 תמונות באיכות מקסימלית
גוף אטום למזג האוויר: כן
גרסת USB: USB 3.1, סוג C
משקל: 615 גרם
מחיר בחו"ל: 2,499 דולר
מחיר בישראל: 11,990 שקלים

מערכת הפוקוס וייצוב התמונה

מערכת הפוקוס וייצוב התמונה Z6III

המצלמה מגיעה עם 299 נקודות מיקוד היכולות לזהות עד 9 נושאי צילום שונים: אנשים, כלבים, חתולים, ציפורים, מטוסים, מכוניות, אופנועים, אופניים ורכבות. זאת לעומת 273 נקודות מיקוד בדור הקודם, שהיו מוגבלות לזיהוי של שני נושאים בלבד - חיות ואנשים. למרות השדרוג, ניתן היה לצפות להוספה משמעותית יותר של נקודות מיקוד, כדי לשפר את היכולת לזהות פרטים קטנים יותר בפריים.

9 מצבי פוקוס שונים לניקון Z6III

המצלמה מתבלטת בביצועי פוקוס בתנאי תאורה קשים עם טווח של -10 עד +19 EV, מה שמאפשר לצלם בכל תנאי התאורה עם פוקוס מדויק. זהו שדרוג משמעותי ביחס לדגם Z6II, שהציע טווח של -4.5 עד +19 EV ונאבק בתנאי תאורה קשים.

ניקון מציינת כי "המצלמה קיבלה מערכת מיקוד אוטומטי חדשה לגמרי עבור סדרת ה-Z6, והיא מהירה בכ-20% יותר מה-Z6II ומגיעה עם יכולות Deep Learning (בינה מלאכותית) מתקדמות במיוחד". בנוסף, "המצלמה יודעת לזהות בצורה מדויקת פרצופים אנושיים קטנים עד 3% מגודל הפריים, מה שאומר שגם אם אתם מצלמים אנשים רחוקים במיוחד, המצלמה תצליח לזהות ולהתמקד עליהם בצורה מדויקת".

המצלמה מאפשרת ייצוב תמונה בעד 8 סטופים, לעומת 5 סטופים בדור הקודם. זהו שדרוג משמעותי במיוחד לצלמי הסטילס והווידאו, המחפשים צילום יציב ללא צורך בחצובה. יש סיכוי שכעת ניתן יהיה לצלם במהירות תריס נמוכה מ-1/30 שניות בצורה יציבה, ונבדוק זאת לאחר קבלת המצלמה לסקירה.

צילום מקדים (Pre-release Capture)

צילום מקדים (Pre-release Capture) Z6III

בדומה למצלמות הדגל ניקון Z9 ו-Z8, גם ניקון Z6III החדשה תאפשר צילום מקדים של עד שנייה אחת לפני הלחיצה ועד 3 שניות לאחר הלחיצה על השאטר.

כך תוכלו לשחזר רגעי צילום שפספסתם בקלות ובמהירות, ולחסוך זמן ומאמץ לצילום חוזר עד לקבלת התמונה הרצויה.

חיישן מוערם (חלקית)

חיישן מוערם חלקית בניקון Z6III

לראשונה, ניקון מציעה מצלמה במחיר של מתחת ל-2500 דולר עם חיישן מוערם, שלא היה קיים עד כה במחיר הזה. למרות שמדובר בחיישן מוערם חלקית, לדברי ניקון הוא מאפשר מהירות קריאה מהירה יותר פי 3.5 לעומת הדור הקודם של סדרת Z6.

אני משער שהקטע של המוערם "חלקית" הוא בשביל השיווק והשדרוג למצלמה הבאה, כי בואו אם ניקון תכניס את כל הפיצ'רים שאפשר במצלמה אחת - מה היא תוסיף במצלמה הבאה?

הגיוני לחלוטין!

החיישן החדש מציע ביצועים גבוהים יותר בכ- סטופ אחד לעומת הדגם הקודם, עם 100 עד 64,000 ISO רגיל ו-50 עד 204,800 ISO מורחב, שזה שדרוג משמעותי. ניקון עבדה קשה על החיישן, והחיישן המוערם חלקית מספק ביצועים מצוינים גם בתאורה קשה, עם דיוק צבעים פנומנלי.

מערכת ניקוי הרעש (NR) של ניקון עברה שדרוג משמעותי, מה שמאפשר לקבל צבעים מדויקים ונקיים יותר בתאורה קשה בהשוואה לדגם הקודם.

צילום סטילס

צילום סטילס Z6III

המצלמה תאפשר לצלם עד 120 תמונות לשנייה ברזולוציה מלאה של 10.6 מגה פיקסל בפורמט JPEG. בנוסף, ישנם מצבי צילום של עד 30 או 60 תמונות לשנייה לפי בחירתכם (ברזולוציה של 24.5 מגה פיקסל), וניתן לצלם עד 20 תמונות לשנייה ברזולוציה מלאה בפורמט RAW (ועד 1000 תמונות ברצף).

מהירות התריס האלקטרוני של המצלמה עומדת על 1/16000, ומהירות התריס המכני על 1/8000. לראשונה, סדרת ה-Z6 מקבלת שדרוג ותכלול צילום ללא דיליי או בלאק-אאוט בין תמונה לתמונה, כך שתוכלו להמשיך לראות מה אתם מצלמים בלי לאבד אף רגע.

צילום וידאו

צילום וידאו Z6III

לראשונה, ניקון עוקפת את המתחרות בטווח הביניים ומביאה את התחרות לשלב הבא עם יכולות צילום וידאו ברזולוציה של 6048x3402 ועד 60P בפורמט N-RAW ועומק צבע של עד 12 ביט. בנוסף, יש אפשרות להקליט וידאו בפורמט Apple ProRes RAW HQ.

המצלמה כוללת גם יכולת צילום וידאו של 4K עד 120P עם קרופ (ועד 60P ב-oversampled מ-6K בפול פריים) ו-Full HD עד 240P, תומכת באיכות של עד 12 ביט בהקלטה פנימית ללא צורך במקליט חיצוני.

המצלמה תלכוד 95% משטח החיישן בצילום Full HD עם 240P, מה שאומר קרופ קטן אבל וידאו איכותי ב-oversampled מ-6K. היא תאפשר הקלטת סלואו מושן מובנית עם זמן הקלטה מוגבל של עד 125 דקות, לעומת 30 דקות בלבד בדגם הקודם.

לראשונה ניקון מאפשרת הקלטת סאונד בוידאו ברמה איכותית במאמת עם מגבר איכותי יותר מכל הדורות הקודמים של המצלמות מירורלס של החברה, עם תמיכה באיכות הקלטה של עד 24 ביט עם 48KHz דרך החיבור כניסה 3.5MM שיתמך בהקלטת וידאו בקבצי NEV (ניקון רואו) או MOV, בנוסף בפורמט קובץ וידאו של MP4 המצלמה תמשיך לאפשר באיכות הישנה של 16 ביט עם 48KHz.

על זה חייב לומר שזה מבורך, אבל! חבל שניקון לא הכניסה כבר עכשיו את האפשרות להקליט סאונד עם המצלמה באיכות של 32 ביט שכיום הופך כמעט לסטנדרט בעולם הסאונד והצילום, ועל זה ניתן לומר שכנראה נקבל את השדרוג הנ"ל בגרסת ה- Z6IV שתגיע בעתיד הרחוק.

המצלמה תתמוך בסנכרון בלוטוס של קוד זמן (Time Code) להקלטת וידאו ברמה קולנועית, ובמצב וידאו המצלמה תתמוך בייצוב אלקטורני של התמונה.

בנוסף, המצלמה מגיעה עם הפיצ'ר Hi-Res Zoom שיאפשר בזמן צילום וידאו לעשות זום דיגיטלי של עד X2 במהלך צילום באיכות HD וזום של עד X1.4 במהלך צילום באיכות 4K וללא אובדן איכות כלל, שזה מטורף ויעזור ללא מעט צלמים שלפעמים צריכים את האקסטרה זום כדי להגיע לפריים המושלם שלפעמים העדשה לא נותנת או לא נוח לעשות בזמן שהמצלמה על הגימבל.

מסך מפרקי ועינית

מסך מפרקי ועינית בניקון Z6III

לראשונה מזה עשרות שנים, ניקון מציגה את ה-Z6III עם מסך מפרקי מלא, המאפשר צילום וידאו ותמונות בכל זוויות הצילום הגבוהות והנמוכות, תוך שמירה על יכולת הצצה למסך. המסך בגודל 3.2 אינץ' עם זווית צפייה של 170 מעלות וברזולוציה של 2,100,000 פיקסלים, עם בהירות גבוהה יותר ו-15 רמות עוצמה, לעומת 11 רמות בדגם הקודם Z6II.

לדברי ניקון, העינית של המצלמה היא הטובה ביותר בעולם בטווח המחיר של מצלמה מתחת ל-2500 דולר. העינית כוללת פאנל OLED ברזולוציה של 5,760,000 פיקסלים ובהירות מקסימלית של עד 4000 ניטס, עם מהירות רענון של עד 120 פריימים בשנייה. העינית מציעה צפייה חלקה ומדויקת, עם כיול ודיוק צבעים ייחודי של מרחב הגמא הקולנועי DCI-P3.

חיבורים

המצלמה מגיעה עם שני חריצי זיכרון: אחד לכרטיס SD UHS-II והשני לחיבור CFexpress Type B להקלטת וידאו באיכות גבוהה.

בנוסף, המצלמה כוללת חיבור לאוזניות 3.5MM, מיקרופון 3.5MM, חיבור USB סוג C בגרסה 3.2, חיבור HDMI A (גודל מלא), וחיבור לשלט.

גריפ סוללה לניקון Z6III מדגם MB-N14

בנוסף, המצלמה תאפשר חיבור ישיר לגריפ אחיזה מדגם MB-N14 לתוספת סוללה במחיר של 357 דולר.

ניקון חשפה גם שהמצלמה תתמוך בגריפ לשליטה מרחוק לוידאו מדגם MC-N10 ותתאים לחיבור ישיר ל- Atomos UltraSync BLUE, לצלמי וידאו הזקוקים לסנכרון קוד זמן בהפקות עם יותר ממצלמה אחת.

מבנה ועמידות

מבנה ועמידות Z6III

המצלמה מגיעה עם עמידות מלאה לחום ולקור (0 עד 40 מעלות צלזיוס), ועמידות לכל מצבי מזג האוויר כולל גשם וחול. הגוף בנוי מסגסוגת מגנזיום בעמידות מלאה כמו מצלמת ה-Z8.

גוף המצלמה עטוף בגומיות המגנות עליו מפני כניסת מזיקים חיצוניים כגון שמן, מים ואבק.

טכנולוגיות ענן

פרופיל צבע מהענן

פרופיל צבע מהענן Z6III

לראשונה, ניקון חושפת אפשרות לעיצוב פרופיל צבע מותאם אישית לוידאו ולתמונות דרך Cloud Picture Control, שניתן להוריד ישירות למצלמה בצורה מהירה ויעילה ללא צורך בהתעסקות נוספת.

העברת תמונות בענן

העברת תמונות בענן Z6III

במקביל, לראשונה, ניקון חושפת אופציה עתידית שתאפשר להעלות את התמונות שצילמתם ישירות לענן. הפיצ'ר יתמוך באיכות מלאה, כולל RAW ו-JPEG, ויתמוך בשירותים הבאים: דרופבוקס, גוגל דרייב, גוגל תמונות, אדובי לייטרום, מיקרוסופט OneDrive, ו-Nikon Imaging Cloud (עם אחסון בלתי מוגבל לעד 30 יום).

עדכוני קושחה

עדכוני קושחה מהענן ב- Z6III

לראשונה, ניקון תאפשר לעדכן את המצלמה ישירות דרך הענן של החברה. יותר לא תצטרכו להוריד עדכונים דרך כרטיס זיכרון או לחבר את המצלמה לאפליקציה. מעכשיו, הכול יקרה ישירות דרך המצלמה ללא צורך בפעולה נוספת. עם זאת, יש לציין שהמצלמה חייבת להיות מחוברת ל-Wi-Fi ולטעינה דרך USB-C כדי לאפשר את העדכון. בנוסף, תוכלו להגדיר את השעות הנוחות לכם לעדכונים, והמצלמה תתעדכן באופן אוטומטי בשעה שנבחרה.

חסרונות

ישנם מספר חסרונות שנוכל לפרט עליהם כאן כבר עכשיו עוד לפני שאנחנו נוגעים במצלמה פיזית, ולדעתי הם חשובים שנדע שלא תקבלו אותם במצלמה החדשה אבל זה לא דבר שצריך להפריע לכם לרוב בעבודה יומיומית.

ללא מגן לחיישן: בעת החלפת עדשות, החיישן יהיה חשוף לאוויר, ולכן יש לשמור עליו מפני חול ואבק שעלולים לפגוע בתמונות.

מהירות סנכרון פלאש מקסימלית 1/200 בלבד: בשונה ממה שהיה מקובל במצלמות DSLR עם מהירות סנכרון של 1/250, המצלמה החדשה מוגבלת ל-1/200.

ללא הוט שואו חכם: בניגוד למקובל כיום, המצלמה לא כוללת הוט שואו חכם להעברת סאונד וחשמל ישירה, מה שמחייב שימוש בכבל 3.5MM שעלול לגרום לרעשי רקע*.

ניקון שדרגו הפעם במצלמה את החיבור 3.5MM מה שאומר שההוט שואו החכם כבר לא חובה כדי שנקבל במצלמה את הסאונד הנקי וללא רעשי רקע.

ללא הקלטת וידאו על 2 כרטיסים במקביל: למרות יכולות הווידאו המרשימות, אין אפשרות להקליט וידאו על שני כרטיסים בו זמנית, מה שעלול לגרום לאובדן חומרים במקרה של כשל בכרטיס הזיכרון.

סרטון השקה:

להלן סקירות מהרשת על המצלמה:

סקירה של ערוץ היוטיוב PetaPixel:

סקירה של ערוץ היוטיוב Jared Polin:

סקירה של ערוץ היוטיוב Gerald Undone:

סקירה של ערוץ היוטיוב Manny Ortiz:

סקירה של ערוץ היוטיוב Matt WhoisMatt Johnson:

מחיר המצלמה עומד על 2,499 דולר בחו"ל ותתחיל להישלח משבוע הבא.

בישראל, המחיר עומד על 11,990 שקלים, והמצלמה תהיה זמינה כבר בתחילת חודש יולי.

לסיכום: המצלמה החדשה היא גיים צ'יינג'ר שתשאר בטופ של השוק לאורך זמן, עם יכולות פוקוס מרשימות וחיישן מוערם חלקית המספק ביצועים מהירים ויכולות ISO גבוהות בסטופ ביחס לדור הקודם. בנוסף, יכולות הווידאו שלה עם תמיכה עד 6K ב-60P בפורמט RAW בהקלטת פנימית הם ברמה משוגעת ביותר, מה שממצב את ניקון כמובילה בתחום המצלמות ההיברידיות. המצלמה מגיעה במחיר שפוי ביחס למתחרים, עם איכות גבוהה משמעותית. היא מומלצת בעיקר לצילום דוקומנטרי, חיות בר, פורטרטים, אירועים, ספורט, סטודיו ועוד, עם תמיכה מושלמת גם בווידאו וגם בתמונות ברמה הגבוהה ביותר.