העדכון חדש שהושק ביום משנה את כללי המשחק שוב והופך את ניקון למצלמה ללא מתחרים, נראה שניקון פשוט מעתיקה כל פונקציה שיש למתחרים ופשוט משלבת אותה במערכת שלה בצורה מושלמת, אם ניקון תמשיך ככה - כבר בקרוב ניקון תיהיה אחת המצלמות הטובות בשוק גם בצילום מקצועי, שתכלול פוקוס עוקב טוב יותר ומערכת שמסוגלת לצלם בתנאים קשים ללא בעיה כלל.

בסוף המאמר יש מדריך מסודר איך עושים את העדכון למצלמות מירורלס של ניקון.

להלן העדכונים בצורה מפורטת:

עדכון גרסה: 2.10
1) [High-frequency flicker reduction] (בעברית: הפחתת הבהוב בתדר גבוה) נוסף להגדרות שניתן להקצות במצלמה באמצעות הגדרה מותאמת אישית.
2) מיקוד אוטומטי טוב יותר כעת במעקב אחר נושאים קטנים.
3) פוקוס אוטומטי מייצר כעת תוצאות מדויקות יותר עם נושאי דיוקן אנושיים שזוהו באמצעות AF לזיהוי עין/פנים כאשר [Continuous AF] נבחר ב- [Focus mode].
4) תוקנה בעיה שהביאה לכך שהמצלמה התמקדה ברקע כאשר נבחרה [Single-point AF], [ AF-אזור דינמי (S) ] או [Dynamic-area AF (S)] או [Dynamic-area AF (M)] ב- [AF-area mode], או כאשר נבחרו [Wide-area AF (C1)] או [Wide-area AF (C2)] עם גודל אזור פוקוס מותאם אישית של [1×1].
5) כעת תוכל לצפות לתוצאות טובות יותר מהפחתת רעידות (VR) במהלך צילומי תנועות שצולמו כשהמצלמה מופנית למעלה או למטה ואפשרות שאינה [Off] שנבחרה עבור [Vibration reduction].
בנוסף תוקנו הבעיות הבאות:
6) בעדשות מסוימות מסוג Z, בחירה ב- [Focus] עבור הגדרה מותאמת אישית a1 [AF-C priority selection] עם [Continuous AF] שנבחר עבור [Focus mode] תשבית לפעמים את שחרור התריס גם כאשר הנושא היה בפוקוס.
7) לא ניתן לבחור [Aperture lock] עבור הגדרה מותאמת אישית f4 [Control lock] במצבים M ו- A כאשר הייתה מחוברת עדשת תושבת F.
8) הקצאת [Recall shooting functions] לפקד באמצעות הגדרה מותאמת אישית f2 [Custom controls (shooting)] יהפוך את [Save current settings] ללא זמין כאשר מחוברת עדשת תושבת F המצוידת בטבעת צמצם ומגעי חשמל.
9) בקרת עיוות אוטומטית לפעמים לא תוחל על תמונות שצולמו כאשר [ON] נבחר עבור [Auto distortion control] בקטגורית [PHOTO SHOOTING MENU].
10) המצלמה לא תזהה בקרי Picture Control מותאמים אישית שנשמרו בכרטיס זיכרון באמצעות התוכנה "למק" גרסה: Picture Control Utility 2.
החזרת פונקציות צילום תגרום לפעמים לשינויים בלתי צפויים בחשיפה אם:
11) רגישות ISO הוגדרה לערך קבוע במצב M.
12) נבחרה אפשרות שאינה [Exposure maintenance off] עבור הגדרה מותאמת אישית b7 [Keep exp. when f/ changes], ו-
13) [Recall shooting functions] או [Recall shooting functions (hold)] הוקצו לפקד באמצעות הגדרה מותאמת אישית f2 [Custom controls (shooting)] הן ללא אפשרות (או מצב M בלבד) שנבחר עבור [Shooting mode] והן ללא סמן לצד כל אחת מהאפשרויות [Shutter speed], [Aperture] ו- [ISO sensitivity settings].
14) כאשר [Recall shooting functions] או [Recall shooting functions (hold)] הוקצו לפקד באמצעות הגדרה מותאמת אישית f2 [Custom controls (shooting)], זיהוי הנושא לא יפעל כמצופה אם ההגדרה עבור [AF subject detection options] החזרה על ידי לחיצה על הכפתור שונה מהאפשרות שנבחרה כעת עבור [AF subject detection options] בקטגורית [PHOTO SHOOTING MENU].

להורדת העדכון ניתן ללחוץ כאן.

להלן כמה סקירות על העדכון החדש:

סקירה של ערוץ היוטיוב Ricci Talks:

סקירה של ערוץ היוטיוב Matt Granger:

סקירה של ערוץ היוטיוב Bobby Tonelli:

סקירה של ערוץ היוטיוב Matt Irwin Photography:

לאחר צפיה בלא מעט אנשים ברשת שכבר עדכנו את המצלמה שלהם ניתן לומר כמעט בבטחון מלא שהעדכון החדש הינו בטוח, ומגיע ללא שגיאות לא צפויות.

הפיצ'רים הכי מעניינים ששופרו/נוספו הם:
2) אפשרות לכיוונון של מהירות התריס בצורה הרבה יותר עדינה מה שאומר שבמקום לצלם במהירות 1/200 תוכלו לצלם לדוגמא ב- 1/196, מה שיתן לכם את האפשרות להעלים את ההבהובים שיכולים לצוץ לכם בזמן צילום ליד תאורת לד לא איכותי כמו פלוריסנט וכו'.
2) שיפור מערכת הפוקוס האוטומטי שתוכל להתמקד הרבה יותר טוב באוביקטים קטנים יותר, בנוסף צילום בנקודה אחת שנמצאת במרכז היה לפעמים מעצבן שהמצלמה לא יודעת לחפש את הפוקוס בצורה מהירה ולזהות את האובייקט שמחוץ לפוקוס כדי להתמקד עליו - ניקון טוענת שבעדכון הזה גם האפשרות צילום הזאת עודכנה ותעבוד מצויין.

לסיכום: ניקון מתקדמת בעדכוני הקושחה שלה עם מצלמת הדגל ניקון Z9, ובצורה שונה לא מעט אופציות שהגיעו ל- Z9 אינם מגיעים למצלמות Z6II ו- Z7II, מה שמראה על סוג של נטישה בנושא של עדכוני הקושחה למצלמות מירורלס של ניקון, זה ידוע וברור שהם ממשיכים להוציא עדכוני קושחה לכל מצלמות המירורלס של החברה, אבל הם עד כה לא כאלה משמעותיים ביחס לאופציות שנוספו לאחרונה בעדכוני קושחה למצלמת הדגל של החברה, לכן יש סיכוי גדול מאוד שהחברה כבר עכשיו עובדת על הדגמים שיחליפו את ה- Z6II וה- Z7II שככול הנראה יגיעו עם פיצ'רים זהים למצלמת הדגל ה- Z9.

איך לעדכן את המצלמות Z של ניקון?

פשוט וקל, אתם צריכים כרטיס זכרון שהמצלמה שלכם תומכת בו כמו SD או CF או XQD
1) תפרמטו את הכרטיס זכרון במחשב (שימו לב שאין לכם מידע חשוב כמו תמונות או וידאו בכרטיס זכרון לפני!).
2) תורידו מהקישור את הקובץ של העדכון.
3) תחלצו את הקובץ בלחיצה כפולה עליו עם העכבר במחשב.
4) תעתיקו מתוך התיקייה בשם {משתנה לפי דגם המצלמה שלכם} "Z7IIUpdate" שחולצה - את הקובץ עם סיומת .bin לכרטיס הזכרון.
5) תחברו את הכרטיס זכרון למצלמה שלכם והפעילו אותה (שימו לב שכרטיס העדכון חייב להיות מוגדר במצלמה שלכם "ככרטיס ראשי").
6) לחצו על כפתור "menu" במצלמה שלכם, ותעברו לתפריט בצורת "מפתח שוודי" בשם "MENU SETUP".
7) דפדפו לסוף ההגדרות, ותגיעו להגדרה בשם "Firmware version" תלחצו עליה..
8) לחצו "update", המצלמה תשאל אתכם אם תרצו לעדכן - לחצו "Yes" והמתינו עד סוף העדכון.
תצטרכו לכבות את המצלמה ולהפעילה מחדש - וזהו המצלמה מעודכנת, תהנו!!!