כדי להתחיל להסתכל לכיוון של קניית מסך מחשב חדש, אתם צריכים לקחת כמה דברים בחשבון כדי להגיע למסקנה מהו המסך הטוב ביותר בשבילכם.

בכתבה הזאת נסביר לכם במדויק מה צריך לחשב מראש, וכמובן איך לחפש את המסך הטוב והאיכותי ביותר בשבילכם.

חשוב לציין, לא משנה איזה מסך אתם תיקנו - בסופו של דבר ישנו בלאי לכלל המסכים - מה שאומר שתוך כ- 5 שנים המסך יאבד את הצבע וכבר יהיה יותר מטעה מאשר עוזר לתקן.

איך עושים את החשבון כדי להגיע לתוצאה של סכום מסוים ששווה לי להשקיע?

את זה ניתן לענות בכמה תשובות - שאותם תצטרכו לשאול את עצמכם מה היא דעתכם בנושא.

א. עד כמה אני באמת צריך את המסך הזה לעבודה שאני עושה והאם זה יועיל לי לתוצר הסופי?
ב. האם אני יכול להשקיע על מסך איכותי ויקר או שמבחינת כספית זה דבר שאינו שווה לי?
ג. האם בנוסף לבלאי של המסך הוא עדיין שווה לי את ההשקעה ביחס לעבודה?
ד. האם אני צריך בכלל מסך מקצועי או שאני יכול להסתדר עם הפשוטים והזולים?

לסיכום: ברגע שאתם תסיימו לענות לעצמכם את התשובה הסופית הזי - הגעתם לתוצאה של האם אתם יכולים/צריכים לקנות את המסך וכמה כסף תוכלו להשקיע עליו.

ולכן, אם התשובה שלכם היא כן - מה שאומר שאתם צריכים לקנות מסך מקצועי לעסק שלכם - אני ממליצים לכם לקרוא את ההוראות הבאות לבדיקת המסך לפני הקניה - והכל דרך המפרט שלו בלבד.

סוג הפאנל

כיום ישנם לא מעט פאנלים שנקראים הטובים ביותר, אבל בסופו של דבר ישנם 2 שהינם המומלצים ביותר מבין כולם (גם בגלל המחיר וגם בגלל האיכות),הפאנלים שהנו נדבר עליהם לפי הסדר הבא:
1) פאנל TN - הינו פאנל בסיסי מאוד ולכן אינו מומלץ, כיום הוא נמכר בעיקר למשרדים ואנשים פרטיים שכל הנושא של עולם המחשוב ובייחוד המסכים אינו מעניין אותם, הוא אינו מתאים כלל לעריכה, אבל כמסך למחשב לילדים שלכם הוא כנראה יהיה הטוב ביותר מכיוון שעם המחיר הנמוך שלו תקבלו איתו ביצועים גבוהים גם בזמן התגובה המביר שלו שיכול להגיע בקלות ל- 1 אלפית השניה ואפילו עד ל- 0.5 אלפית השניה, ושלא נשכח שהוא גם מגיע עם מהירות סנכרון גבוהה שיכולה לנוע על 165 או 240 הרץ בקלות, בנוסף מסכי TN מוכרים בנושא של זווית הצפיה שלהם שהיא ממש ירודה ביחס לפאנלים המפורטים בהמשך.
2) פאנל VA - הינו פאנל איכותי אבל במקביל הוא מגיע עם ביצועים מאוד נמוכים של מהירות סנכרון 65 הרץ או זמן תגובה של 5 אלפיות השניה, מה שהופך את המסכים האלה פחות מתאימים למשחקי המחשב ובעיקר לעורכים, בנוסף צריך לזכור שפאנל ה- VA הינו פאנל איכותי אבל הוא אינו האיכותי ביותר, מכיוון שהוא לרוב אינו תומך בעומק הצבע 10 ביט (ישנם מיקרים שכן) וגם הוא מגיע ללא אפשרות כיול עמוקה מה שיכול לאפשר לנו להחזיר את המסך לצבעים הקרובים למציאות גם במשך הזמן לטווח הארוך, בנוסף מסכי ה- VA ידועים באפשרות זווית הצפיה שלהם שיהא רחבה ועומדת על הטווח המקסימלי הנדרש שהוא 178 על 178 מעלות.
3) פאנל IPS - הינו הפאנל האיכותי ביותר שנמכר כרגע בשוק, אומנם בעתיד יהיה לו ככול הנראה מחליף טוב הרבה יותר (שהוא הפאנל OLED) אבל עד אז - אתם יכולים להנות ממירב הרזולוציות והאיכויות שהוא נותן, וכמובן שהוא תומך בעומק צבע של 10 ביט ולפעמים אפילו ביותר, בנוסף הפאנל תומך גם ב"סולם צבעים" איכותי ביותר שאותו נפרט בהמשך הכתבה- ועם זאת המסך מגיע לרוב עם זווית צפיה של 178 על 178 מעלות שזה בעצם הטווח המקסימלי הנחוץ לעריכה נוחה וקלה.

מה זה רזולוציה? ומה הכי טוב?

רזלוציה היא מספר פיקסלים (ריבועים) הנמצאים במסך אחד, וכמה שיותר פיקסלים כאלה אתם תקבלו חדות גבוהה הרבה יותר וכמובן פירוט מלא יותר. לכן מומלץ ללכם על מסכים באיכויות מ- 1920X1080 פיקסלים ומעלה, בסופו של דבר כיום הנו במעבר לאיכות 8K אבל עד לרגע שאנחנו ניהיה יכולים להנות ממסכים כאלה בבית שלנו או בעבודה יעבור לא מעט זמן, ולכן המסך המומלץ ביותר כיום הוא ברזולוציה 2160X3840 פיקסלים (בחשבון פשוט 8,294,000 פיקסלים).
חשוב לציין שלרוב מספר הפיקסלים הנמוך מייצג את גובה המסך ומספר הפיקסלים הגבוה מיצג את רוחב המסך.

גודל המסך - ולמה הוא רלוונטי?

כדי לבחור את גודל המסך שלכם כדאי לחשב כמה דברים מראש, האם אתם רוצים לראות את מה שתערכו בגודל מספיק גדול ונוח או שאתם יכולים להסתפק בגודל קטן יותר? והאם רלוונטי לכם לחבר כמה מסכים יחד אחד ליד השני - מי שיאפשר לכם לקנות מסכים בגודל קטן יותר?
אז כדי להקל עליכם נפרט את הגדלים המומלצים לעריכת וידאו ותמונות: 24 אינץ' (יותר חובבני ופחות נוח), 27 אינץ', 32 אינץ', המסך האידיאלי ביותר עבורכם הוא מה שלדעתכם יהיה הטוב ביותר, אם אתם מסתבכים יותר מדי אז מומלץ שתקפצו לחנות מחשבים בסביבתכם כדי שתבדקו במציאות מה הגודל המתאים ביותר לכם.
חשוב לציין שגודל המסך נמדד באינץ' ובצורה אלכסונית בלבד, מה שאומר שכך תוכלו בקלות גדולה יחסית למדוד כבר לפני הקניה את גודל המסך שאתם מעוניינים לקנות.

האם צריך מסך קעור או שטוח?

כדי לענות על השאלה הזאת יהיה קשה זה בטוח, אבל בכמה מילים ננסה להסביר לכם את העניין, מסך שטוח הינו מסך שמראה לכם בצורה האמיתי ביותר איך נראה הוידאו או התמונה שלכם, מה שאומר שהוא הכי קרוב למציאות לפני שתדפיסו את התמונה או שתפיצו את הסרטון שיצרתם, ולכן כדאי לשקול כעורכים מקצועיים את הנושא הזה כדי שתשימו לב שאתם קונים את המוצר התואם ביותר לעבודה הספציפית שלכם, בנוגע למסכים הקעורים - גם הם מעולים וגם הם מגיעים עם יכולות זהות מאוד למסכים השטוחים, אבל היתרון המשמעותי ביותר שאתם יכולים למצוא במסך הקעור זה עצם העובדה שהוא יוכל לחסוך לכם התעסקות בהרכבת 3 מסכים מסביבכם על ידי קניית מסך מחשב אחד שהוא קעור לדוגמא: מסך בגודל 49 אינץ' מה שיתן לכם 124.46 סנטימטר של רוחב מסך וגובה זהה במיוחד לגובה הסטנדרטי של המסכים השטוחים - אבל חייב לציין ולקחת בחשבון שמסך קעור עם פאנל איכותי ומפרט איכותי יעלה לכם הרבה יותר מהרגיל ולכן תצטרכו לבדוק מראש האם הוצאה כזאת מתאימה לעסק שלכם.

מה זה בכלל PPI? והאם זה חשוב?

הראשי תיבות PPI מתפרשים באנגלית כ- Pixel per inch ובתרגום פשוט פיקסל לפי אינץ', מה שאומר שכמו שהסברנו לכם למעלה שכמות הפיקסלים הינה חשובה במיוחד ולכן גם כמות ה- PPI חשובה, מכיוון שככול שהחברה של המסך תוכל לדחוס פיקסלים לכל גודל של אינץ' על אינץ' ככה אתם תקבלו פירוט מדויק יותר ואיכותי יותר שיראה לכם פשוט חלק ויפה, מה שאומר שככול שהמספר יהיה גבוה כך תקבלו מסך איכותי יותר, וכדי לתת לכם אמת מידע עדכנית כיום בבתי הדפוס הסטנדרטיים מפתחים לכם את התמונות על רזולוציה של 150 PPI, ולכן המסך שלכם לעריכת תמונות/וידאו יצטרך להיות עם רזולוציה של למעלה מ- 150 PPI ובמקביל אתם צריכים לזכור לבחור מסך עם רזולוציה של לפחות 1920X1080 פיקסלים.

באיזו עוצמה המסך שלי צריך לתמוך? והאם זה עד כדי כך משנה העוצמה? (Maximum Brightness)

כדי להסביר את הנושא של בהירות המסך קודם כל נפרט ונומר, המסכים שנמכרים כיום מגיעים כולם עם סטנדרט של בדיקה לעוצמת התאורה של המסך - מה שמאפשר לנו להבין בקלות רבה איזה מסך בהיר יותר ואיזה מסך בהיר פחות גם בלי לעשות בדיקות מעבדה משל עצמינו, ולכן יחידת הארה מזוהה בשם "cd/m2" ופרושה העברי הינו "קנדלה למטר רבוע" (שבנוסף מזוהה בשם: Nits [בעברית: ניסט]), כיום לא מעט צלמים צריכים להיות לפירוש אמת המידה בהירות של מסכים - מה שיאפשר לכם לקנות לא רק מסך למחשב שלכם אלה גם תוכלו לפי זה לדעת איזה מסך יהיה בהיר מספיק כדי שתוכלו גם לעבוד איתו בשמש ישירה ועדיין לראות את התמונה במסך בצורה טובה, כיום בהירות למסכי מחשב נעה בין 200 ל- 500 cd/m2, אבל המומלץ ביותר הוא מסך שמאפשר בהירות של 250 cd/m2 לפחות, מה שיתן לכם את האפשרות לראות את התמונה או הוידאו שאתם עורכים בצורה ברורה גם כשהחדר בוא אתם נמצאים מואר מעבר לרגיל.
כדי לקבל בהירות מספקת במסך שלכם שתתאים גם לצילומים בשמש ישירה מומלץ לבחור מסך שהבהירות המקסימלית שלו עומדת על 1000 cd/m2 לפחות.

יחס ניגודיות (Contrast Ratio)

הכלל של היחס עובד לפי כמות, מה שאומר שככל שיחס הניגודיות במסך גבוה יותר כך הגוונים הכהים בתמונה יהיו מפורטים וברורים יותר, ולכן זהו דבר חשוב שכדאי מאוד לשים לב אליו במיוחד כשאתם בוחרים מסך לעריכת וידאו/תמונות, ולכן ניתן לכם גם כאן אמת מידה עדכנית שתאפשר לכם לדעת ולהבין בקלות רבה יותר לאיזה מפרט של "יחס ניגודיות" אתם צריכים לכוון כדי לקבל את המסך האיכותי ביותר בשבילכם.
היחס שהנו ממליצים עליו הוא 1000:1, מה שאומר שמכאן ולמעלה לדוגמא: 1300:1 אתם תקבלו מסך עם יחס ניגודיות טוב יותר מה שיאפשר לכם לקבל מידע מפורט ומדויק יותר בגוונים הכהים שבתמונה/הוידאו שלכם.

מה זה יחס ניגודיות דינמית (Dynamic Contrast Ratio)? והאם זה טוב לנו העורכים?

בתשובה אחת וקצרה במילה אחת: לא.!!! יחס ניגודיות דינמית זו בעצם מערכת בשם הקצר DC שיודעת להגביר את התאורה באופן פרופורציונלי לפי מה שרואים במסך, מה שאומר שאם בחלק מהפריים שתצפו בו יהיו שמים בהירים במיוחד אז המערכת תשדר לכם את אותם שמים בהירים בצורה יותר נוחה לעין וכן להפך - אם יהיה חלק בפריים שהוא ממש כהה במידה מסוימת המסך יגביר בצורה אוטומטית באותו האזור את התאורה כדי שתקבלו פריים ברור לצפיה, מה שאומר שלנו העורכים כדאי מאוד לא להשתמש בפונקציה הזו לעריכת הסרטונים/התמונות שלנו מכיוון שאנחנו נראה את הבהירות ספציפית לאותו המסך שתראה לנו טוב וברגע שתעברו למסך סטנדרטי שאינו מגיע עם האופציה הזאת הסרט/התמונה יראו לכם בדיוק כמו שהם באמת נראים במציאות. לכן מומלץ לכבות את הפונקציה הזאת מראש במסך שלכם לעריכות וידאו/תמונות.

קצב רענון (Refresh Rate)

בעיקרון הבסיסי כל מחשב משדר את התמונה למסך, אבל כדי שהמסך יציג תמיד את התמונה המעודכנת ביותר ששודרה מהמחשב אתם צריכים מהירות סנכרון גבוהה, ולכן קצב הרענון הבסיסי שלכם לעריכת הוידאו צריך להיות 60 הרץ לפחות, במילים פשוטות כל הרץ אחד נחשב לפעם אחת שהתמונה מתעדכנת לפי מה שהמחשב שלח, ולכן ככל שתקבלו מסך עם יותר הרצים - אתם בעצם תקבלו מסך שמתאים יותר למשחקי מחשב שלרוב הם יודעים לנצל גם מהירות רענון גבוהה יותר כמו 240 הרץ וכן הלאה.
לסיכום: למסך מחשב שבנוי לעריכת וידאו/תמונות מומלץ לא לחפש מסך עם קצב רענון של יותר מ- 60 הרץ מכיוון שכדי לקבל יותר מ- 60 הרץ ובמקביל את איכות הוידאו הגבוהה ועומק הצבע זה מיקר את המסך פלאים - מה שיגרום לכם לחשוב לפחות כמה פעמים לפני הזמנה של מסך מחשב מסוג כזה, וכמובן מה היעוד שלו בסופו של דבר (ידוע על לא מעט עורכים שאוהבים גם לשחק בזמן הפנוי..).

עומק הצבע (Bit Depth)

כדי להסביר את המונח "עומק הצבע" נצטרך לרדת לרזלוציות מאוד מדויקות - אז תפתחו ראש והנו מהקריאה. כל פיקסל שמופיע בתמונה/בוידאו שלכם הוא צבוע בצבע מסוים, מה שמאפשר לכם ליצור תמונה מלאה היא עצם העובדה שהמצלמה יודעת לקחת את כל הפיקסלים האלה ולהפוך אותם לתמונה אחת, ולכן ככול שדיוק הצבע בכל פיקסל יהיה גבוה יותר כך תקבלו מעבר צבע יותר נקי ומדויק (כמו בתמונה הבאה שמראה לכם את ההבדל בין תמונה באיכות 8 ביט לבין תמונה באיכות 10 ביט).

{{title}}

תתפלאו לשמוע שההבדל בין 8 ביט ל- 10 ביט נשמע מינימלי מאוד נכון? רק 20% הבדל? לא!
ההסבר החישובי הוא שכל עולם הצבעים בפיקסלים מושתת על 3 ערוצי צבע (אדום/כחול/ירוק), מה שאומר שכל ערוץ צבע שיקבל יותר תמיכה בצבעים הוא כמובן ישמור הרבה יותר מידע אבל במקביל יוצג ויראה מדויק יותר וכמובן יהיה קל הרבה יותר לערוך קובץ מסוג כזה.
המספרים שעומדים מאחורי זה הם כדלהלן:
איכות 8 ביט כוללת 256 צבעים לכל ערוץ צבע שבחשבון פשוט נעשה 256 כפול 256 כפול 256 יצא לנו 16,777,216 (מליון) צבעים.
איכות 10 ביט כוללת 1,024 צבעים לכל ערוץ צבע שבחשבון פשוט נעשה 1,024 כפול 1,024 כפול 1,024 יצא לנו 1,073,741,824 (מיליארד) צבעים.
איכות 12 ביט כוללת 4,096 צבעים לכל ערוץ צבע שבחשבון פשוט נעשה 4,096 כפול 4,096 כפול 4,096 יצא לנו 68,719,476,736 (מיליארד) צבעים.
איכות 16 ביט כוללת 65,536 צבעים לכל ערוץ צבע שבחשבון פשוט נעשה 65,536 כפול 65,536 כפול 65,536 יצא לנו 281,474,976,710,656 (טריליון) צבעים.
לכן משמע מכאן שמספר הביטים הוא מרכיב חשוב מאוד ביחס למסך העריכה שלכם, כיום הסטנדרט בעולם הצילום עומד על 10 ביט - שזהו מסך איכותי מספיק כדי להציג את הצבעים של התמונות שלכם גם בוידאו וגם בסטילס.
יש לציין שלא מעט מסכים כיום נמכרים עם עומק צבע של 8 ביט ובנוסף התוכנה שמובנית במסך יודעת להפוך את איכות הצבע ל- 10 ביט, וזה נקרא בשם טכנולוגית "FRC", שהיא בעצם יודעת להציג את הצבעים במסך בעומק של 10 ביט באמצעות בינה מלאכותית, לרוב מסכים מסוג זה מומלצים למי שמחפש מסך בתקציב נמוך או שהוא בסך הכל מתחיל - כך שהוא עדיין לא יודע עד כמה הוא צריך כל דבר ודבר במפרט המלא, ולכן ניתן לקבל מסך עם 8 ביט + FRC במחיר נמוך משמעותית ממסך 10 ביט על מלא.

מה זה HDR? והאם זה שימושי לעורכים?

הראשי תיבות HDR הם קיצור של "High Dynamic Range Imaging" והתרגום הפשוט לעברית הוא: "תמונה בעלת טווח דינמי רחב", מה שאומר במילים פשוטות - המסך יגביר את הבהירות שלו בכל המקומות החשוכים בפריים שלכם, מה שיתן לכם מצג מדויק יותר ומציאותי יותר של התמונה/הוידאו שלכם, ולכן HDR מומלץ אך זה אינו דבר שהוא חובה במסך שלכם לעריכות וידאו/תמונות (כמובן שתמיד תוכלו לכבות את האופציה הזאת בהגדרות המסך שלכם בקלות).

סולם צבעים (Color Gamut)

{{title}}

"סולם צבעים" הינו דבר חשוב במיוחד וכדי להבין למה הנו צריכים אותו במסך שלנו ואיך לזהות את האיכות המתאימה לנו נסביר לכם בקטע הבא בצורה מסודרת.
במילים פשוטות: סולם צבעים זוהי אמת מידה שתאפשר לכם להבין עד כמה הצבעים בתראו על המסך יהיו מציאותיים, מה שאומר שאם לדוגמא ערכתם תמונה על מסך עם סולם צבעים מדויק ביותר ותדפיסו אותה אתם תקבלו צבעים מאוד דומים - וכמובן ברגע שאתם תצלמו על סולם צבע "עשיר" יותר כך גם תקבלו צבע מדויק וקרוב יותר למציאות כבר מהמצלמה שלכם.
כדי למדוד נכון את סולם הצבעים אתם תוכלו לראות במפרט של כל מסך את אחוזי התמיכה והדיוק שלו בכל סולם צבע שהוא תומך, והמספרים לרוב ינועו בין 0% ל- 100% שכמובן זה השיא והטוב ביותר שאתם צריכים להשיג.
נפרט לכם כאן את שמות הסולומות צבעים המוכרים לנו:
sRGB (מאז 1996): הינו המוכר והידוע מבין כולם, אומנם טווח הצבע שלו מכסה הרבה פחות צבעים מהאחרים אבל בסך הכללי הוא מצויין ומראה צבעים מספיק טובים לעריכות סטנדרטיות, סולם הצבעים הזה תומך בעיקר בהצגת עומק צבע של עד 8 ביט בלבד.
Rec. 709 (מאז 2015): הינו סולם צבעים המכסה 35.9% ממרחב הצבעים הידוע לנו (תרשים CIE 1931), סולם הצבעים הזה תומך בהצגת עומק צבע של עד 8 ביט בלבד, והוא ממוקם ממש כמו ה- sRGB ובנוסף לא מעט אנשים ברחבי העולם בחרו להשתמש בו.
Adobe RGB (מאז 1998): הינו סולם צבעים מדויק יותר מהסולם sRGB, והוא תופס 50% ממרחב הצבעים הידוע לנו (תרשים CIE 1931), שיושם פעם כבר במצלמות וגם במסכים, אבל ברבות השנים פחתו האנשים מלהשתמש בו ויותר נטו לעבוד עם sRGB ולמרות שהוא פחות מדויק.
DCI-P3 (מאז 2005): הינו סולם צבעים היושב בין sRGB לבין Adobe RGB והוא מתאים בעיקר לגרפיקה קולנועית, בנוסף הוא תופס 45.5% ממרחב הצבעים הידוע לנו (תרשים CIE 1931).
Rec. 2020 (מאז 2012): הינו פורמט המתאים בעיקר לטווח צבעים מדויק בהתאמה לרזולוציה החדשנית ביותר בגדלים: 2160X3840 פיקסלים (4K) ו- 4320X7680 פיקסלים (8K), בנוסף הוא תופס 75.8% ממרחב הצבעים הידוע לנו (תרשים CIE 1931), עם זאת הפריימים לשניה הנתמכים במסכים מסוג זה הם יחסית מוגבלים אבל לגמרי שמישים: 120p, 119.88p, 100p, 60p, 59.94p, 50p, 30p, 29.97p, 25p, 24p, 23.976p, מה שאומר שמסך עם תמיכה בסולם צבעים כזה יביא לכם את מירב סולם הצבעים האפשרי במקביל למהירות פריימים גבוהה, בנוסף מסך עם תמיכה בסולם צבעים מסוג זה חתמוך ללא בעיה בעומקי צבע של 10 ביט ו- 12 ביט.
ProPhoto RGB (מאז 2013): פותח על ידי חברת קודאק (Kodak), והוא מציע את סולם הצבעים הרחב ביותר, במספרים הוא כמעט מקיף את כל מרחב הצבעים האפשרי ומתפרס על שטח של 90% מכלל מרחב הצבעים הידוע לנו כיום (תרשים CIE 1931), חשוב לציין - כשעובדים עם מרחב הצבעים הזה צריך לקחת בחשבון שמומלץ לעבוד איתו עם עומק צבע של 16 ביט מכיוון שכך תקבלו פירוט מלא של עומק הצבעים המלא הנתמך על ידי סולם הצבעים, בנוסף צריך לזכור שישנם 13% של צבעים בסולם הזה שתוכלו לראות במסך והם אינם קיימים או גלויים לנו ולכן הם יותר צבעים דמיוניים - וזהו חסרון גדול.
לסיכום: סולם הצבעים הינו מרכיב חשוב, ולכן צריך להשים לב שאתם בוחרים מסך איכותי התומך בסולם הצבעים שתואם לעבודתכם, המסכים הזולים ביותר תומכים היום בסולם sRGB, וכדי להגיע לאיכות גבוהה יותר תצטרכו לשלם בהתאם על המסך והסולם המומלץ ביותר לעריכת תמונות/וידאו הוא: Rec. 2020 שתומך באיכויות הגבוהות ובכל עומק צבע סטנדרטי מה שמאפשר עבודה מדויקת ביותר בצורה מאוד קלה ונוחה - אבל חשוב לציין שמסכים התומכים בסולם הצבעים Rec. 2020 הם ממש יקרים וכמעט שלא ניתן למצוא כאלו.

זמן תגובה (Response Time)

זמן תגובה הינו דבר מאוד נחוץ לאנשים שמשחקים במחשב או עושים פעולות מאוד מהירות עם המחשב, לעורכי וידאו ברגע שמדובר במסך שנותן איכות גבוהה כמו עומק צבע או סולם צבעים מדויק או רזלוציה גבוהה יהיה ליצרן המסך מאוד קשה להפוך את זמן התגובה למהיר, ולכן זהו דבר שאינו חשוב לכם כעורכים - אבל הנו נציין את זמן התגובה הסטנדרטי שכדאי מאוד שיהיה במסך שלכם, והוא זמן תגובה של 5 אלפיות השנייה, כל מספר שתקבלו יותר מזה הופך את המסך ללא סטנדרטי ואיטי מהרגיל וכל מספר נמוך שתקבלו ממנו יהפוך את המסך למהיר יותר וטוב יותר, אבל בסופו של דבר אתם צריכים לזכור כמעט רוב המסכים שבנויים היום לעריכת וידאו/תמונות אינם מגיעים עם ביצועים מיוחדים בנושא הזה מכיוון שזה עלול להגביה את עלות המסך בעשרות אחוזים אם לא יותר.

חיבורים זה הכי חשוב!

כיום מירב החיבורים המעודכנים תומכים ברוב איכויות הוידאו והעברת המידע, ולכן אין חשיבות מיוחדת מדי לנושא הזה (בעולם הכללי), אומנם חובה עליכם לבדוק מראש שכרטיס המסך או המחשב שלכם תומך ביצוא של מידע באיכות המסך שבחרתם, כיום רוב המחשבים תומכים ב- 8 ביט ואפילו ב- 10 ביט, כיום ישנם 2 חיבורים סטנדרטיים שקיימים להעברת המידע מהמחשב למסך:
HDMI: כיום התקן המתקדם ביותר הוא גרסה 2.1 שהושקה ב- 2017 ומאפשרת תמיכה מלאה בהעברת 4K/8K עם 120 הרץ לשניה, בגדלי קובץ זה יוצא 48 ג'יגה ביט לשניה, בהמרה לג'יגה בייט זה 6 ג'יגה בייט לשניה - מה שאומר שזה די והותר כדי שתקבלו סרטון באיכות גבוהה במסך שלכם.
בנוסף, מכיוון שהתקן הזה נכנס ממש לא מזמן ביחס לזמן שלוקח לו להטמע בשוק הכללי יכול להיות שהמחשב/המסך שלכם יגיעו עם תמיכה בגרסת HDMI הקודמת 2.0 שהושקה ב- 2013 ונמצאת כיום כמעט בכל בית, היא תומכת עד לאיכות של 4K עם 60 הרץ לשניה, בגדלי קובץ לשניה זה יוצא 18 ג'יגה ביט או בהמרה לבייט זה יוצא 2.25 ג'יגה בייט לשניה.
הגרסה 2.0 ו- 2.1 תומכים בצורה מלאה באיכות 8 ביט, 10 ביט, 12 ביט, 16 ביט, כולל תמיכה מלאה בפורמטים של 4:2:0, 4:2:2, 4:4:4, וכמובן תמיכה מלאה בסולם הצבעים Rec. 2020 ו- Adobe RGB ו- Rec. 709 ו- sRGB.
DisplayPort: מגיע גם הוא בכמה גרסאות שונות, אבל ישנם את הגרסאות האחרונות שתומכות באכויות הגבוהות שהנו לרוב נרצה לקבל:
גרסה 1.2 ו- 1.2a ו- 1.3 ו- 1.4 ו- 1.4a והגרסה האחרונה 2.0 שהושקה ב- 2019, תומכים בצורה מלאה באיכות 6 ביט, 8 ביט, 10 ביט, 12 ביט, 16 ביט, כולל תמיכה מלאה בפורמטים של 4:2:0, 4:2:2, 4:4:4, וכמובן תמיכה מלאה בסולם הצבעים Rec. 2020 ו- DCI-P3 ו- Adobe RGB ו- Rec. 709 ו- sRGB.
אומנם חשוב לציין שגם כאן הנו בתהליך של מעבר לגרסה האחרונה שהושקה, ולכן יקח זמן עד שהיא תגיע למחשבים או למסכים - ולכן מומלץ להסתכל יותר לכיוון של גרסאות 1.4 ו- 1.4a שהם נמצאים בהחלט במקום טוב עם תמיכה מלאה בכל האיכויות, כמובן אני מוסיף כדי שתדעו גרסאות 1.2 ו- 1.2a אינם תומכים בפורמט הצבע 4:2:0 וגם לא בסולם הצבעים Rec. 2020, לכן למי שזה חשוב שיקנה את הגרסה הטובה ביותר שניתן להשיג.

לסיכום: כדי לקנות מסך מחשב מקצועי יש לא מעט פרטים ומידע שצריך להכיר ולדעת, אם עברתם על כל הכתבה ועדיין יש לכם שאלות בנושא מוזמנים לכתוב לנו בקבוצת הטלגרם שלנו מכאן.